6 min. | 28 marca 2025
Bagaż podręczny – najnowsze zasady EasyJet
EasyJet to jedna z brytyjskich tanich linii lotniczych, która w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Chociaż obecnie w naszym kraju realizuje tylko loty z Krakowa, warto wiedzieć jakie obowiązują w niej zasady związane z przewozem bagażu podręcznego.
Ogólne warunki
Podobnie jak w innych liniach lotniczych, także w EasyJet, w ramach bagaży wyróżniamy bagaż podręczny oraz bagaż rejestrowany. Bagaż podręczny to ta torba lub walizka, którą zabieramy ze sobą na pokład samolotu. Bagaż rejestrowany jest z kolei osobno nadawany i trafia do luku bagażowego.
Mały bagaż podręczny
W EasyJet wyróżniamy dwa rodzaje bagażu podręcznego: mały i duży. Czym one się różnią? Przede wszystkim, jak wskazuje nazwa, wielkością. Mały bagaż podręczny może mieć rozmiary nieprzekraczające wymiarów 45 x 36 x 20 cm. Zasadniczo może to być zatem przeciętych rozmiarów plecak. Bagaż ten jest bezpłatny, co oznacza że możliwość jego zabrania wliczona jest już w cenę biletu. Dotyczy to zarówno biletów nabywanych online jak i na lotnisku.
Duży bagaż podręczny
Duży bagaż podręczny to możliwość wniesienia ze sobą na pokład plecaka (o wymiarach wskazanych powyżej) oraz nieco większej torby. Może ona osiągnąć rozmiary do 56 x 45 x 25 cm. Co do zasady może to być więc walizka tzw. kabinowa, ale nie każda! Przed podróżą warto wymierzyć zatem bagaż, z którym planujemy wyruszyć w drogę. Ponadto, należy mieć na uwadze, że możliwość zwiększenia bagażu podręcznego oznacza konieczność uiszczenia opłaty. Będzie ona zależna od danego lotu i zaczynać się od ok. 30 zł. Co ważne, możliwość wykupienia zwiększonego bagażu podręcznego możliwa jest tylko zakupując bilety online. Nie zrobimy tego już na lotnisku.
Bagaż ten można zakupić od razu podczas rezerwowania biletu, lub później – jeśli dojdziemy do wniosku, że nie uda nam się spakować w przysługujący nam darmowy egzemplarz. Warto jednak pamiętać, że im bliżej lotu, tym możliwość dodania dużego bagażu do rezerwacji może się zmniejszać. Wszystko bowiem zależy od tego, ilu pasażerów danego rejsu także wybierze taki typ bagażu i ile zwiększonego bagażu pomieści dany samolot.
Podobnie jak ma to miejsce w liniach Ryanair, wykupienie dużego bagażu podręcznego w EasyJet daje nam możliwość skorzystania z tzw. Speedy Boarding. Jest to możliwość wcześniejszego odprawienia się, a także pierwszeństwo w wejściu na pokład samolotu.
Duży bagaż podręczny będzie darmowy w niektórych programach lojalnościowych linii EasyJet. Członkowie easyJet Plus oraz pasażerowie korzystający z biletów w ramach taryfy FLEXI mają możliwość jego zabrania bez dodatkowych opłat. Jeśli zatem często korzystasz z połączeń obsługiwanych przez przewoźnika EasyJet – warto rozważyć tę opcję.
Czy EasyJet może zweryfikować mój bagaż?
Linia EasyJet zastrzega sobie możliwość zweryfikowania wielkości bagażu podręcznego. Służyć temu będą metalowe stojaki umieszczone przy stanowiskach odprawy. Obsługa lotu ma prawo poprosić pasażera, aby ten umieścił swój bagaż w metalowym koszu. W podajniku zmieścić musi się cały bagaż, co oznacza także ewentualne kółka i rączki torby. Jeśli bagaż nie zmieści się do podajnika będzie to znak, że nie spełnia ona wymogów dotyczących wymiarów. Ponadto, linia zaznacza że waga torby nie powinna przekraczać 15 kg. W praktyce zatem pasażer powinien być w stanie samodzielnie ją podnieść i wnieść na pokład samolotu.
Co grozi nam w przypadku, gdy nasza torba nie zmieści się do podajnika? Będziemy mieć do wyboru dwie możliwości: albo pozbędziemy się części zawartości bagażu, co spowoduje, że plecak zmniejszy objętość i zmieści się do stojaka, albo będziemy zobligowani dopłacić za zabranie większego bagażu niż dopuszczalny. Wówczas obsługa zabierze nasz ponadprogramowy bagaż do luku. To samo dotyczy sytuacji, w której przyniesiemy ze sobą większą ilość bagaży niż jest to dozwolone. Jedna sztuka oznacza bowiem dosłownie jedną sztukę – nie możemy mieć ze sobą np. plecaka i torby na laptopa. Musimy liczyć się z tym, ze obsługa poprosi nas o dopłacenie za dodatkowy egzemplarz.
Nie wiesz, czy Twój bagaż spełnia wymogi określone przez przewoźnika? Linia EasyJet udostępnia swoim pasażerom specjalną aplikację dla androidów, która za pomocą aparatu fotograficznego pozwala ustalić, czy torba – którą planujemy zabrać – będzie odpowiednia. Zawsze też możesz samodzielnie wymierzyć walizkę za pomocą miary.
Jak przewozić bagaż podręczny w samolocie?
Kiedy już zostaniemy wpuszczeni na podkład samolotu, bagaż podręczny kwalifikujący się jako mały, powinien znaleźć swoje miejsce pod siedzeniem fotela przed nami i tam się zmieścić. Bagaż, opłacony jako duży, powinien trafić do luku ponad głowami pasażerów. Obsługa lotu z pewnością poinformuje o tym pasażerów i przed lotem pomoże umieścić walizki zgodnie z polityką linii.
Czy dzieci mogą zabrać swoje bagaże?
Dzieci, które ukończyły dwa lata oraz niemowlęta, dla których zarezerwowano osobne miejsce, mają taki sam limit bagażu jak osoby dorosłe. Oznacza to, że w bezpłatnej wersji przysługuje im mała torba, w płatnej – dodatkowa większa walizka. Jeżeli jednak rodzic podróżuje z maluchem, które podróż odbywa na jego kolanach, wówczas może dodatkowo zabrać jedynie małą torbę (45 x 36 x 20 cm), w której docelowo powinny zmieścić się akcesoria do przewijania niemowlęcia. Warto jednak pamiętać, że w przypadku małych dzieci, rodzice mają prawo skorzystać z bezpłatnego zabrania wózka, czy nosidła dla dzieci. Można zabrać je ze sobą na płytę lotniska, gdzie obsługa lotu przejmie je od nas i na czas podróży umieści w luku bagażowym.
Zakupy ze strefy bezcłowej
Na wielu lotniskach obowiązują tzw. strefy bezcłowe, w których pasażerowie chętnie dokonują zakupów produktów. Czy w takim przypadku, zakupione towary muszą zmieścić się do torby podręcznej? Nie. Pasażerowi przysługuje możliwość wniesienia na pokład samolotu linii EasyJet jednej torby z zakupami poczynionymi w strefie bezcłowej. Linia lotnicza deklaruje także, że pasażerowie bez dodatkowych opłat mogą posiadać przy sobie przedmioty takie jak: parasol, odzienie wierzchnie, kulę ortopedyczną.
Pozwól nam go rozwiązać!
2760 złotych rekompensaty dla każdego pasażera.

