Bagaż podręczny – najnowsze zasady w Lufthansa

Niemiecki przewoźnik Lufthansa – choć nie może równać się cenami ze swoimi tańszymi konkurentami – jest chętnie wybieraną przez Polaków linią lotniczą. Przewoźnik ten realizuje bowiem rejsy w ciekawe, często odległe destynacje z wielu polskich lotnisk, a nadto uchodzi za stosującego wysoki standard obsługi pasażerów. Czy wiesz jednak, jakie zasady związane z przewozem bagażu podręcznego obowiązują w Lufthansie? Poniżej kilka podstawowych faktów na ten temat.

Taryfa taryfie nierówna – kiedy bagaż podręczny będzie darmowy?

W Lufthansie koszt oraz wielkość bagażu podręcznego zależy od wielu różnych czynników. Tym najbardziej decydującym jest wybór taryfy oraz klasy lotu. Aby ułatwić pasażerom przygotowanie się do podróży, Lufthansa na swojej stronie internetowej udostępnia Kalkulator bagażu – narzędzie, w którym po wpisaniu kilku podstawowych danych na temat lotu, otrzymamy informację o rozmiarach przysługującego nam bagażu. Informacji tej możemy szukać również na swoim bilecie. Ogólne zasady wyglądają jednak następująco:

  • W klasie ECONOMY LIGHT (w przypadku biletów zwykle najtańszych) możliwe jest zabranie ze sobą bezpłatnie jednej sztuki bagażu podręcznego w postaci walizki lub torby nie cięższej aniżeli 8 kilogramów. Ponadto, pasażer może zabrać także jeden tzw. przedmiot osobisty. Może to być damska torebka lub mały plecak – byle nie przekraczała wymiarów 40 x 30 x 10 cm.

  • W klasie ECONOMY CLASSIC & FLEX pasażer na pokład może wnieść również tylko jeden bagaż o wadze do 8 kilogramów i jeden przedmiot osobisty, ale za to przysługuje mu również prawo nadania jednego bagażu rejestrowanego o wadze nieprzekraczającej 23 kilogramów.

  • W klasie BUSINESS CLASS (gdzie bilety są zdecydowanie najdroższe) pasażer ma bardzo dużą dowolność. Oprócz powiększonego bagażu podręcznego w postaci dwóch walizek do 8 kilogramów, może nadać do luku bagażowego aż dwie walizki o wadze do 32 kilogramów każda.

Walizka, która może uchodzić za bagaż podręczny, powinna spełniać także określone kryteria rozmiaru. Jej wymiary nie mogą przekraczać 55 x 40 x 23 cm.

Powyżej wskazane zasady obowiązują w Lufthansie w ramach wszystkich lotów odbywanych w krajach europejskich. Jeśli podróżujemy między kontynentami, mamy do wyboru jeszcze dwie dodatkowe klasy biletów. Sąd to:

  • Klasa PREMIUM ECONOMY CLASS, gdzie pasażerowi przysługuje możliwość zabrania jednej sztuki bagażu podręcznego i jednego przedmiotu osobistego, ale dwóch walizek rejestrowanych do 23 kilogramów każda.

  • Klasa FIRST CLASS, gdzie pasażerowie zabierają 2 sztuki bagażu podręcznego oraz aż 3 walizki rejestrowane o wadze do 32 kilogramów każda.

Możliwość dokupienia dodatkowego bagażu podręcznego

Jeśli po dokonaniu rezerwacji dojdziemy do wniosku, że przewidziany w ramach naszej taryfy bagaż podręczny jest zbyt mały na nasze potrzeby, Lufthansa oferuje możliwość wykupienia dodatkowego bagażu podręcznego. Wielu pasażerów ceni sobie tę możliwość, gdyż pozwala im to trzymać cały swój bagaż przy sobie i unikają w ten sposób oczekiwania na wydanie walizek z luku bagażowego, po przylocie do miejsca docelowego.

Opcja dokupienia bagażu podręcznego jest uprawnieniem pasażerów z klas ekonomicznych, a także klas najdroższych – biznesowej i pierwszej klasy. Z możliwości tej nie mogą skorzystać posiadacze biletów z klasy najtańszej tj. ECONOMY LIGHT. Dla nich przewidziana jest tylko możliwość dokupienia standardowego bagażu rejestrowanego. Jak jednak tego dokonać? Przewoźnik umożliwia zrobienie tego samodzielnie – za pośrednictwem strony internetowej i zarządzania swoją rezerwacją. Istnieje także możliwość dokupienia bagażu podręcznego poprzez infolinię lub na stanowisku Lufthansy na interesującym nas lotnisku.

Ile kosztuje takie ułatwienie? To zależy od wielu czynników, a informacja o tym dostępna jest dopiero po zalogowaniu się do swojej rezerwacji. Dla przykładu jednak, jeśli chcielibyśmy zarezerwować lot dla jednego pasażera w klasie ekonomicznej (nie LIGHT) z Poznania do Rzymu, otrzymujemy informację, że w ramach biletu moglibyśmy zabrać torebkę osobistą, jedną sztukę bagażu podręcznego i jedną sztukę bagażu rejestrowanego do 23 kilogramów, a nawet jedną sztukę sprzętu sportowego. Wykupienie dodatkowego bagażu standardowego kosztowałoby jednak aż 65 euro od pasażera.

Co w przypadku nadbagażu?

Chociaż Lufthansa – w porównaniu z innymi przewoźnikami – oferuje możliwość zabrania stosunkowo dużego bagażu, w tym bagażu podręcznego, w cenie biletu- może zdarzyć się sytuacja, w której tuż przed wejściem na pokład okaże się, że nasza torba nie spełnia regulaminowych wytycznych. Na co wówczas musimy się nastawić?

Przede wszystkim na konieczność dokonania dodatkowej opłaty. O jej wysokości także decyduje klasa zakupionego biletu, a szczegółowe informacje dostępne są po zalogowaniu się do swojej rezerwacji. Gdybyśmy jednak ponownie wzięli za przykład lot z Poznania do Rzymu, bagaż większy lub cięższy niż dozwolono w ramach limitu bezpłatnego bagażu to koszt ok. 50 euro.

Mali podróżnicy – co z bagażem dla dziecka?

Dla dzieci podróżujących liniami Lufthansy, korzystającymi z nosidełek lub dziecięcych wózków, istnieje możliwość zabrania ze sobą tych akcesoriów bezpłatnie. W przypadku wózka dziecięcego, linia zastrzega jednak, że aby wnieść go na pokład samolotu, musi on posiadać funkcję składania tak, aby zmieścił się w luku ponad fotelami. W zakresie dozwolonych bagaży, dzieci obowiązują takie same warunki jak pasażerów dorosłych. W przypadku dzieci od lat 2 do 11, rodzice płacą za ich miejsce 75% wyjściowej ceny za bilet dla osoby dorosłej. Tymczasem niemowlęta do ukończenia drugiego roku życia podróżują za 10% ceny wyjściowej biletu dla osoby dorosłej.

Przewóz futrzanych pasażerów – czy jest możliwy na pokładzie?

Lufthansa jest jednym z tych przewoźników, którzy umożliwiają przewóz zwierząt na pokładzie. Aby było to możliwe, pasażer musi pamiętać o spełnieniu następujących wymogów. Przede wszystkim, taką możliwość należy dodatkowo opłacić. Po drugie, możliwość ta jest ograniczona tylko do zwierząt niewielkich (ważących nie więcej niż 8 kilogramów), za wyjątkiem psów przewodników. Każde zwierzę, które odbywa podróż na pokładzie samolotu, powinno posiadać komplet dokumentów podróżnych oraz znajdować się w transporterze gwarantującym mu bezpieczną i komfortową podróż.




Oceń ten post
Miałeś problem z opóźnionym lub odwołanym lotem?
Pozwól nam go rozwiązać!
Bezpłatnie sprawdź, czy należy Ci się odszkodowanie i uzyskaj nawet
2760 złotych rekompensaty dla każdego pasażera.