Czym jest numer lotu i gdzie go odnaleźć?

Bilet lotniczy i karta pokładowa to bardzo często nic więcej, jak ciąg znaków, które niczego nam nie mówią. Tak, znajdziemy tam swoje nazwisko i godzinę odlotu. Może uda nam się odszukać miejsce odlotu, ale co oznaczają te litery obok? Czy ten ciąg cyfr i liczb to numer lotu, samolotu czy po prostu miejsca? Każdą z tych informacji znajdziemy na bilecie i karcie pokładowej, dlatego warto wiedzieć, jak je rozszyfrować.

Do czego przyda się numer lotu?

Podczas standardowego, bezproblemowego lotu nie ma powodu zastanawiać się nad wszystkim, co znajduje się na bilecie. Dlaczego więc szukamy informacji o numerze lotu?

Przede wszystkim – aby upewnić się, że wsiądziemy do właściwego samolotu. Zdarza się, że do docelowego miejsca naszych wymarzonych wakacji leci więcej, niż jeden samolot. To numer lotu pozwoli Ci zorientować się, że idziesz do właściwej bramki i który przewoźnik obsługuje Twój rejs.

Znajomość numeru lotu pomoże też w sprawdzeniu, co dzieje się z samolotem i gdzie się znajduje. Strony jak Flightradar24 czy Flightera pomogą w uzyskaniu wszystkich istotnych informacji. Swój lot – albo lot swoich bliskich – można znaleźć na wiele sposobów, ale najprościej właśnie po numerze lotu.

Numer rejsu w łatwy sposób pomoże Ci zorientować się, czy przysługuje Ci odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot. Nawet jeśli nie zapiszesz sobie tych informacji, a przecież w sytuacji stresowej to nic dziwnego, po wyszukaniu numeru lotu dowiesz się, z jakim opóźnieniem Twój samolot dotarł na miejsce.

Dla pasażerów numer lotu jest ciekawostką lub ułatwieniem, jednak jest on niezbędny w codziennej pracy obsługi lotnisk czy załóg samolotów.

Czym jest numer lotu?

Numer lotu to unikalna kombinacja liter i cyfr, która umożliwia identyfikację danego rejsu. Pierwsze dwa znaki to dwuliterowy kod IATA (Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych) nadawany każdej linii lotniczej, natomiast cyfry dotyczą już samej trasy.

Nie zawsze kupujemy bilet bezpośrednio od przewoźnika. Czasem odpowiedzialne jest za to biuro podróży, czasem korzystamy ze zniżek oferowanych przez popularne strony. Wystarczy jednak rzut oka na kartę pokładową, żeby zorientować się, jaka linia podróży obsługuje nasz rejs. Kilka najpopularniejszych kodów, które na pewno wpadły już w oko miłośnikom powietrznych podróży, to np. W6 (Wizz Air), LH (Lufthansa), czy LO, czyli nasz polski LOT. Kody linii Ryanair i Ryanair Sun znanego bardziej jako Buzz, wyglądają podobnie – FR i RR.

Ciąg cyfr też ma swoje znaczenie. Zazwyczaj lotom na wschód przypisuje się liczby parzyste, a lotom na zachód – nieparzyste. Mówi się, że im dłuższy numer, tym krótsza trasa, jednak nie musi to być prawdą. Najdłuższe i najważniejsze loty mają po dwie cyfry, te nieco krótsze trzy.

Jak wygląda kwestia kodów czterocyfrowych? Często faktycznie są to rejsy krajowe, ale nie tylko. Jeśli lecisz zagranicę, Twój lot też może mieć cztery cyfry, gdy jest to lot czarterowy. Podobnie jest w przypadku lotów codeshare. Rozumiemy przez to połączenia, które są obsługiwane przez inną linię niż ta, na którą wystawione były bilety.

Są liczby, których na pewno nie znajdziemy na numerze rejsu. Należą do nich m.in. pechowa 13 czy diabelskie 666.

Z czym możesz pomylić numer lotu?

Numer miejsca

W oczach większości pasażerów to najbardziej istotny numer na bilecie i karcie pokładowej. To jego pilnujemy, żeby na pewno zająć właściwe miejsce, a przy zakupie biletu – żeby wybrać to najlepsze.

Numer samolotu

Tak samo jak każdy samochód, tak samo samolot ma swoją rejestrację. W Polsce numery samolotów nadaje Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Dane o Przelocie Pasażera

Na karcie pokładowej oznaczone są skrótem PRN. To numer rezerwacji, pod którym znajdują się wszystkie najważniejsze informacje o Twojej podróży: imię i nazwisko, data i trasa podróży, bagaż i miejsce w samolocie.

Numer sekwencji

Na karcie pokładowej znajduje się również skrót SEQ, czyli sequence. To nadawany automatycznie numer kolejności odprawy. Im wyższa liczba, tym później przeszliśmy przez odprawę.

Numer lotniska

Znajduje się obok nazwy miejsca odlotu lub przylotu. Przykładowo, jedna z najpopularniejszych polskich tras to POZ-AYT, czyli lot Poznań-Antalya.

5/5 - (1 vote)
Miałeś problem z opóźnionym lub odwołanym lotem?
Pozwól nam go rozwiązać!
Bezpłatnie sprawdź, czy należy Ci się odszkodowanie i uzyskaj nawet
2760 złotych rekompensaty dla każdego pasażera.