Dokumenty niezbędne do uzyskania odszkodowania za opóźniony lot

Dochodzenie odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot, rozpoczyna się od złożenia reklamacji. Bez względu na to, czy korzystamy ze wsparcia ekspertów w dochodzeniu roszczeń od przewoźników, czy zdecydowaliśmy się działać samodzielnie – niezbędny będzie nam komplet dokumentów, które dowiodą naszych praw i uprawdopodobnią uzyskanie zaspokojenia.

Pismo reklamacyjne to nie wszystko

Dobrze przygotowane pismo reklamacyjne to klucz do sukcesu – ale nie wszystko! Wiedzą o tym doskonale ci, którzy dochodzeniem odszkodowań od przewoźników lotniczych zajmują się na co dzień. Bez względu na to, czy odszkodowania dochodzimy w oparciu o przepisy unijnego Rozporządzenia 261/2004 czy międzynarodowej Konwencji Montrealskiej, nasza reklamacja powinna zawierać szereg obligatoryjnych elementów oraz pokaźną listę załączników, których kompletowanie należy rozpocząć już na lotnisku.

Pamiętaj, aby reklamację złożyć w terminie

Podstawową kwestią związaną z uzyskiwaniem zaspokojenia od linii lotniczych jest złożenie reklamacji nim nasze roszczenie się przedawni. Jeśli dochodzimy roszczeń za opóźnienie lub odwołanie lotu, który odbywał się w ramach Unii Europejskiej, zastosowanie znajdzie Rozporządzenia 261/2004. Rozporządzenie to nie przesądza o terminach na złożenie reklamacji – państwa członkowskie uczyniły to we własnym zakresie. W Polsce termin ten to jeden rok od dnia, w którym zakłócony lot miał miejsce lub w którym odwołany lot powinien mieć miejsce. Jeśli reklamacja dotyczy lotu międzynarodowego, a roszczenie jest dochodzone w oparciu o Konwencję Montrealską, na wszczęcie postępowania mamy 2 lata.

Pamiętaj, aby uprawdopodobnić, że nie wystąpiły nadzwyczajne okoliczności lub że poniosłeś stratę finansową

Jeśli pasażer dochodzi odszkodowania na gruncie Rozporządzenia 261/2004, kwota – której się domaga – jest kwotą zryczałtowaną (200, 400 lub 600 euro) i należną zawsze wówczas, gdy wypełnią się przesłanki wynikające z rozporządzenia. Przewoźnik może uchylić się od płatności odszkodowania tylko wówczas, gdy opóźnienie lub odwołanie lotu nastąpiły wskutek tzw. nadzwyczajnych okoliczności. Są to zjawiska niezależne od przewoźnika, których nie dało się przewidzieć ani którym nie dało się zapobiec. Jako takie zakwalifikować można m.in. zjawiska atmosferyczne lub przewroty polityczne. Aby zatem zwiększyć swoją szansę na odszkodowanie pamiętaj, żeby dowieść, że w przypadku Twojego lotu opóźnienie nie zostało spowodowane przez jedno z takich nadzwyczajnych zjawisk. W tym celu możesz przedstawić zapis warunków atmosferycznych na dany dzień, pobranych nawet z popularnego serwisu pogodowego.

Jeżeli natomiast dochodzisz odszkodowania na gruncie Konwencji Montrealskiej, nie zapomnij, że odszkodowanie będzie należało ci się tylko wówczas, gdy w wyniku opóźnienia lub odwołania lotu poniosłeś realną szkodę. Jej wystąpienie będzie należało udowodnić i uzasadnić w piśmie reklamacyjnym.

Dokumenty potwierdzające Twoją rezerwację

Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie rekompensaty od przewoźnika lotniczego, konieczne będzie potwierdzenie, że faktycznie posiadałeś rezerwację na zakłócony lot. W tym celu warto zachować wszystkie dokumenty otrzymane od przewoźnika w związku z lotem: bilet lotniczy, kartę pokładową oraz potwierdzenia rezerwacji (otrzymane w formie mailowej lub w postaci zrzutów ekranów dokonanych z aplikacji przewoźnika).

Warto pamiętać, że jeśli podróżowałeś służbowo, a za twoją podróż płacił pracodawca, nadal masz możliwość otrzymania odszkodowania dla siebie. Zgodnie bowiem z przepisami, odszkodowanie należy się pasażerowi, nie zaś płatnikowi biletu. Dlatego jeśli nie posiadasz wszystkich ww. dokumentów – ale posiada je Twój zakład pracy – koniecznie poproś, aby Ci je udostępnił. Podobnie rzecz ma się z osobami towarzyszącymi – w tym z dziećmi – podróżującymi z Tobą na jednej rezerwacji. Możesz dochodzić odszkodowania nie tylko za siebie, ale także dla swoich współtowarzyszy.

Dokumenty potwierdzające opóźnienie/odwołanie lotu

Na liście załączników do reklamacji kolejnym punktem są dokumenty potwierdzające, że lot został opóźniony lub odwołany – a więc, że faktycznie doszło do okoliczności będących podstawą roszczenia. Wielu pasażerów może zastanawiać się, w jaki sposób najlepiej to zrobić. Tak naprawdę najlepiej zacząć gromadzić dowody już na lotnisku. Stoisz pod tablica odlotów, na której widnieje informacja o przesunięciu godziny odlotu lub odwołaniu Twojego rejsu? Wykonaj zdjęcie i zachowaj je na okoliczność składania reklamacji. W drugiej kolejności powinieneś otrzymać informacje na temat zakłóceń od swojego przewoźnika. Może być to informacja w postaci wiadomość SMS lub mailowej. Zachowaj je i dołącz do reklamacji. Możesz także pokusić się o poszukanie zapisów rzeczywistych godzin startów i lądowań samolotów. Takie użyteczności świadczy wiele ogólnodostępnych serwisów m.in. FlightRadar24.

Dokumenty potwierdzające poniesione koszty

W przypadku odwołanych lotów lub wielogodzinnych opóźnień przysługuje ci prawo do otrzymania pomocy od przewoźnika. Powinien on zaoferować ci przede wszystkim napoje i posiłki na czas oczekiwania, a jeśli wymagają tego okoliczności także nocleg i transport. Może się jednak zdarzyć tak, że będziesz musiał zatroszczyć się o siebie we własnym zakresie i w związku z tym poniesiesz dodatkowe koszty m.in. na taksówkę czy hotel. Może także dojść do sytuacji, w której w wyniku opóźnienia lub odwołania lotu, przepadną ci bilety na kolejne połączenia, czy atrakcje. W takim przypadku możesz domagać się – obok odszkodowania – także zwrotu tych dodatkowych poniesionych kosztów. Aby jednak tak się stało – konieczne jest ich udowodnienie. Zgromadź więc rachunki, faktury czy potwierdzenia płatności z banku i dołącz je do reklamacji.

Podsumowanie

Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie odszkodowania konieczne jest przygotowanie kompleksowej reklamacji z jednej strony oraz załączenie wyczerpującej listy dowodów z drugiej. Trzecim decydującym elementem składającym się na skuteczną reklamację jest pozyskanie wsparcia ekspertów zajmujących się dochodzeniem odszkodowań od przewoźników. Oddanie swojej sprawy w ich ręce nie tylko zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenia naszej reklamacji, ale także skraca czas oczekiwania na odpowiedź oraz zmniejsza ryzyko związane z koniecznością wniesienia sprawy na drogę postępowania sądowego.

Oceń ten post
Miałeś problem z opóźnionym lub odwołanym lotem?
Pozwól nam go rozwiązać!
Bezpłatnie sprawdź, czy należy Ci się odszkodowanie i uzyskaj nawet
2760 złotych rekompensaty dla każdego pasażera.