Odszkodowanie za opóźniony / odwołany lot Emirates

Emirates jest linią lotniczą z siedzibą w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie), gdzie znajduje się również jej główny węzeł. Firma została założona w 1985 roku i realizuje loty do 62 krajów na 6 kontynentach: Afryce, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji, Europie oraz Australii i Oceanii.

Opóźnienie lub odwołanie lotu Emirates to sytuacje, w których pasażer powinien znać swoje prawa. Sposób postępowania i wysokości należnych odszkodowań reguluje Rozporządzenie WE 261/2004.

Linia Emirates odwołała mój lot

Odwołanie lotu może być bardzo problematyczną sytuacją, która generuje sporo stresu. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku anulowania lotu linią Emirates pasażerowie mogą ubiegać się o odszkodowanie od przewoźnika.

W sprawach o rekompensatę bierze się pod uwagę okoliczności – czyli to, czy firma obsługująca lot ma kontrolę nad przyczynami odwołania. Do powodów zwalniających linię Emirates z obowiązku udzielenia rekompensaty zaliczamy np. zderzenie z ptakiem, destabilizację polityczną, nieoczekiwane wady samolotu, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo, strajk pracowników lotniska, czy niekorzystne warunki pogodowe.

Do okoliczności, które nie zwalniają linii Emirates z wypłaty odszkodowania za odwołanie lotu, wlicza się za to m.in. system rotacji, niestawienie się członka załogi, przekroczenie czasu pracy załogi, usterkę techniczną samolotu i strajk pracowników linii lotniczej.

Według Rozporządzenia WE 261/2004, pasażerom należy się odszkodowanie w wysokości nawet 600 euro za osobę jeśli linia lotnicza nie poinformuje ich o odwołaniu podróży na 14 dni przedplanowanym wylotem z lotniska na terenie UE.

Poza tym, w razie odwołania lotu linia Emirates musi zaproponować pasażerom:

  • całkowity zwrot pieniędzy na bilet,
  • lub alternatywny lot do miejsca docelowego.

Gdy alternatywny lot pozwala dotrzeć na miejsce w czasie zbliżonym do planowanego, linia nie musi wypłacać odszkodowania. Będzie z tego zwolniona również wtedy, gdy anulacja jest wynikiem nadzwyczajnych okoliczności.

Mój samolot jest opóźniony

Opóźnienia zdarzają się dość często i to niezależnie od renomy czy wielkości floty przewoźnika. Tutaj również bierze się pod uwagę przyczyny opóźnienia. Gdy zależą od linii Emirates, będzie ona zobowiązana do wypłaty rekompensaty. Kiedy są skutkiem przyczyn będących poza kontrolą firmy, nie musi ona wypłacać odszkodowania pasażerom.

Rozporządzenie WE 261/2004 jasno określa, że aby uzyskać rekompensatę, opóźnienie powinno wynieść minimum 3 godziny liczone według czasu dotarcia w miejsce docelowe. Uwzględnia się więc nie godzinę wylotu, a przylotu do portu docelowego. Na miejscu dobrze jest poprosić pracowników lotniska o pisemne potwierdzenie czasu opóźnienia.

Jak duże odszkodowanie można uzyskać? To zależy od długości trasy. W efekcie, będą to następujące kwoty:

  • Przy trasie do 1500 km – pasażerom należy się 250 euro;
  • Przy trasie od 1501 do 3500 km w obrębie i poza UE – pasażerom należy się 400 euro;
  • Przy trasie powyżej 3500 km – pasażerom należy się 600 euro.

Jak widać, kwoty odszkodowania mogą być dość wysokie, dlatego warto zwrócić się do pracowników Emirates z pytaniem o powód opóźnienia, uzyskać od nich pisemne potwierdzenie przyczyny i długości opóźnienia, a także zachować dokumenty podróży.

Nie wpuszczono mnie na pokład samolotu Emirates

Niewpuszczenie na pokład samolotu Emirates to sytuacja, w której także bierze się pod uwagę przyczyny takiego zdarzenia. Kiedy odmowa wstępu na pokład jest racjonalnie uzasadniona, tj. pasażer nie ma wymaganych dokumentów, spóźnił się na odprawę, albo jest to podyktowane kwestiami bezpieczeństwa, firma obsługująca lot nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Jeżeli jednak linia lotnicza dokonała overbookingu i właśnie to spowodowało, że pasażera nie wpuszczono do samolotu, ma on prawo do odszkodowania. Tak samo, jak w przypadku opóźnienia, tak i tutaj liczy się długość lotu: przy 1500 km pasażer otrzymuje 250 euro, przy trasie od 1501 do 3500 km 400 euro, a przy dystansie powyżej 3500 km 600 euro.

Prawa pasażera linii Emirates. Co trzeba wiedzieć?

W sytuacji znacznego opóźnienia lub odwołania lotu, linia lotnicza Emirates ma pewne obowiązki wobec pasażerów. Dotyczą one zapewnienia dostępu do jedzenia i napojów, a także do Internetu oraz połączeń telefonicznych (możliwość wysłania 2 maili, wykonania dwóch telefonów itd.). Gdy opóźnienie lub odwołanie powoduje, że pasażerowie są zmuszeni do oczekiwania przez jedną lub więcej nocy, przewoźnik musi zorganizować im także zakwaterowanie w hotelu oraz transport do miejsca noclegu.

Linia Emirates nie udzieliła ci takiego wsparcia? Koniecznie zachowaj wszystkie paragony i faktury za poniesione koszty dodatkowe. Dołączysz je do wniosku o rekompensatę i uzyskasz zwrot pieniędzy.

Odwołanie lub opóźnienie lotu: o tym warto pamiętać

Podsumowując, największe znaczenie mają okoliczności zakłócenia lotu. Do odszkodowania uprawniają wyłącznie te przyczyny odwołania lub opóźnienia, które wynikają z winy przewoźnika i są od niego zależne. Nie wliczamy więc okoliczności nadzwyczajnych, takich jak nieodpowiednia pogoda.

Równie istotna jest trasa podróży. Lotnisko startu lub lądowania w przypadku firm zarejestrowanych w UE musi być zlokalizowane w UE, za to dla firm niezarejestrowanych w UE obowiązek wypłaty rekompensaty występuje tylko wtedy, gdy lot rozpoczął się na lotnisku w UE.

Innym warunkiem do uzyskania odszkodowania jest czas złożenia reklamacji. Okres przedawnienia będzie różny dla różnych krajów. W Polsce mamy na to 1 rok, choć w większości państw są to 3 lata, a Wielkiej Brytanii nawet 6 lat.

Zgłoś się do nas i uzyskaj odszkodowanie w wysokości nawet do 600 euro

Jeśli Twój lot linią Emirates został opóźniony, odwołany, albo odmówiono ci wstępu do samolotu, koniecznie zgłoś się do SkySupport. Po wypełnieniu naszego formularza otrzymasz szybką ocenę sytuacji i informację, czy twoja sprawa kwalifikuje się do odszkodowania. To do niczego nie zobowiązuje, a gdy zdecydujesz się na naszą pomoc, bezpłatnie zajmiemy się twoją sprawą. Prowizję pobierzemy tylko w przypadku wygranej. Nie czekaj, aż roszczenie się przedawni – uzyskaj rekompensatę od Emirates sięgającą nawet 600 euro za pasażera.

Oceń ten post
Miałeś problem z opóźnionym lub odwołanym lotem?
Pozwól nam go rozwiązać!
Bezpłatnie sprawdź, czy należy Ci się odszkodowanie i uzyskaj nawet
2760 złotych rekompensaty dla każdego pasażera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *