6 min. | 7 lutego 2025
Jak przetrwać długie przesiadki na lotnisku: Porady na komfortowy pobyt
Nierzadko loty w odległe destynacje wiążą się z koniecznością przesiadania się z samolotu do samolotu. Bywa i tak, że oczekiwanie na kolejny – przesiadkowy – lot, trwa nawet kilka godzin. Co począć w takiej sytuacji? Jak zorganizować sobie wolny czas? Podpowiadamy poniżej.
Sprawdź możliwości jeszcze przed wylotem
Jeżeli wiesz, że czeka cię długie oczekiwanie na kolejny lot, jeszcze przed wyruszeniem w podróż spróbuj dowiedzieć się, jakie masz możliwości. Poszukaj informacji na temat lotniska, na którym będziesz oczekiwał na przesiadkę, zobacz w jakiej lokalizacji się znajduje, jakie ma punkty gastronomiczne i atrakcje. Lotniska nierzadko oferują wiele udogodnień dla pasażerów spędzających tam długie godziny, między innymi:
-
dostęp do darmowego WiFi,
-
specjalne strefy w których można wypocząć,
-
restauracje,
-
kawiarnie,
-
niezliczoną ilość sklepów,
Większe porty oferują nawet możliwość wynajęcia pokoju czy wzięcia prysznica. Zbadaj opcje i zobacz, która będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza, biorąc pod uwagę czas oczekiwania na przesiadkę i Twoje preferencje osobiste.
Na stronie lotniska lub w aplikacji mobilnej koniecznie sprawdź godziny otwarcia lotniska oraz obiektów, które się na nim znajdują. Warto poczytać także recenzje innych pasażerów na portalach typu TripAdvisor. Można dowiedzieć się z nich gdzie najlepiej zjeść, przespać się, skorzystać z chwili ciszy, czy znaleźć palarnię. Takie przygotowanie będzie cenne zwłaszcza wówczas, gdy podróżujemy dużą grupą lub z małymi dziećmi. Część lotnisk oferuje atrakcje także dla nich, w postaci sal zabaw czy interaktywnych stref.
Odpowiednio przygotuj bagaż podręczny
Podstawą sukcesu w okolicznościach oczekiwania na kolejny lot, jest właściwie spakowany bagaż podręczny. To, czego nie powinno w nim zabraknąć, to butelka z filtrem lub bidon. Na lotniskach znajdują się bowiem źródła pitnej wody, z których można dowolnie korzystać tak, aby cały czas mieć przy sobie zapas napoju. Nie zapomnij także o komfortowej odzieży. Pozwala ona zachować nie tylko wygodę, ale także higienę. W tym celu wybieraj odzież z naturalnych włókien, która się nie gniecie i na której nie będzie widać ewentualnych trudów lotu w postaci plam czy zabrudzeń. Na tę okazję warto także posiadać niewielki zestaw kosmetyków, wilgotne chusteczki, grzebień czy pastę do zębów. Można bowiem poświęcić czas oczekiwania na wykonanie podstawowej toalety.
Aby przetrwać oczekiwanie na kolejny lot, niezastąpione są jednak akcesoria, które pozwolą nam zająć się czymś w wolnym czasie. Mowa tutaj w szczególności o:
-
książkach,
-
przenośnych odtwarzaczach,
-
laptopach
-
grach wideo,
-
planszówkach w podróżnych rozmiarach i innych.
Jeśli podróżujesz z dziećmi zadbaj także o ich dobry nastrój. Zapakuj niewielkie zabawki, książeczki czy kolorowanki. Jeśli wybierasz elektronikę, nie zapomnij o zasilaczach czy bankach energii. Będziesz mógł podładować swój sprzęt za darmo w lotniskowych strefach relaksu czy poczekalniach.
Wszystko to, co zostało wskazane powyżej, pozwoli ci zaaranżować czas wolny i spędzić go w przyjemnych okolicznościach, na czynnościach które lubisz. A może wolisz się w tym czasie zdrzemnąć? Jeżeli masz zbyt mało czasu i nie opłaca się wynajmować pokoju w przylotniskowym hotelu, pamiętaj o kocu i dmuchanej, podróżnej poduszce, która zapewni ci komfort i pozwoli chwilę odpocząć. Warto także poszukać miejsca oddalonego od tłumów i nieco wyciszonego. Dla tych, którzy nie potrafią zdrzemnąć się przy odgłosach lotniska, niezbędne mogą okazać się zatyczki do uszu.
Zaplanuj zwiedzanie
Jeśli czas oczekiwania na przesiadkę jest co najmniej kilkugodzinny, a lotnisko przesiadkowe dobrze skomunikowane z okolicą, warto poświęcić ten czas na zwiedzanie. Nierzadko lotnisko, na którym odbywa się przesiadka, także znajduje się w atrakcyjnym turystycznie miejscu. Dla przykładu, wiele europejskich lotów do Azji np. do Tajlandii, odbywa przesiadkę w Stambule. Stambuł z kolei sam w sobie jest już niezwykłym miejscem – na którego zwiedzanie nie wystarczy co prawda kilka godzin – wartym chociaż rzucenia okiem.
Planując spożytkowanie czasu oczekiwania na zwiedzaniu należy jednak pamiętać o niezwykle istotnej rzeczy jaką może być wiza. Niektóre Państwa wymagają jej, aby umożliwić podróżnym wstęp na swoje terytorium. Sam fakt przylotu i bycia w tranzycie – a więc tylko “przelatywania” przez inne państwo – nie oznacza tego samego, co zezwolenie na pobyt. W związku z tym, zawsze najpierw upewnij się, że straż graniczna zezwoli ci na przekroczenie granicy.
Sprawdź zasady korzystania ze stref lounge
Wiele lotnisk lub linii lotniczych oferuje pasażerom – za dodatkową opłatą – możliwość korzystania z tzw. saloników lotniskowych czy inaczej stref lounge. Są to wydzielone strefy, do których dostęp uzyskują tylko osoby, które uiściły opłaty za członkostwo. W ramach członkostwa pasażerowie mają dostęp do licznych wygód i komfortowych warunków oczekiwania na lot. Do dyspozycji gości pozostają miejsca do wypoczynku i pracy, dostęp do Internetu, a także darmowe napoje i przekąski. Korzystanie z saloników lotniskowych powiązane jest często również z możliwością szybszego boardingu ze specjalnie dedykowanych terminali. Strefy lounge różnią się od siebie zakresem świadczeń, ceną oraz możliwością dołączenia. Niektóre z nich dedykowane są tylko pasażerom latającym określonymi klasami lub należącym do programów lojalnościowych. Większe porty lotniskowe mają zdecydowanie bogatszą ofertę saloników – jeżeli czeka cię długie oczekiwanie na lot warto się w nich rozeznać.
Pamiętaj, aby odpowiednio zadbać o swój bagaż
Podczas oczekiwania na kolejny lot pilnuj swoich rzeczy! Nie zostawiaj bagażu podręcznego ani plecaka bez nadzoru. Zagubienie lub kradzież naszych rzeczy w trakcie oczekiwania na samolot może zepsuć całą dalszą część wycieczki. W tym celu pamiętaj aby:
-
uważać zwłaszcza w miejscach zatłoczonych;
-
zawsze mieć swoje rzeczy w zasięgu wzroku, nawet jeśli pracujesz lub oglądasz film;
-
kiedy postanawiasz się zdrzemnąć przypnij lub przymocuj swoje rzeczy do siebie lub poproś współpasażera o ich przypilnowanie;
-
zabezpiecz zamki za pomocą kłódek;
-
nie zostawiaj cennych i kosztownych przedmiotów, takich jak laptop czy telefon, na widoku;
-
dokumenty podróżne trzymaj zawsze przy sobie, blisko ciała, podobnie jak telefon i portfel;
-
oznacz swój bagaż przy pomocy plakietki lub lokalizatora GPS;
Rozwiązaniem pozwalającym uniknąć konieczności pilnowania bagażu lub nieustannego przemieszczania się razem z nim (na przykład na czas zwiedzania) jest skorzystanie z przechowalni bagażu, dostępnych na lotniskach za niewielką opłatą.
Podsumowanie
Chociaż oczekiwanie na przesiadkę może wydawać się nużące, warto potraktować ten czas jako okazję do nadrobienia zaległości w lekturach lub przyczynek do poznania nowego miejsca. Pamiętaj tylko, aby na czas zgłosić się do stanowiska odprawy kolejnego lotu. Twoja przesiadka nie poczeka, jeśli Twoja drzemka nazbyt się przeciągnie.
Pozwól nam go rozwiązać!
2760 złotych rekompensaty dla każdego pasażera.

