5 min. | 21 marca 2025
Jak przewozić leki w samolocie?
Aby uniknąć problemów przy odprawie, warto pamiętać, że bagaż rejestrowany i bagaż podręczny rządzą się swoimi prawami. Nie tylko powinny spełniać wymogi wymiaru i wagi, ale ich zawartość powinna być zgodna z politykami bezpieczeństwa linii lotniczych. W którym z nich zatem – podręcznym czy rejestrowanym – przewozić potrzebne leki i medykamenty?
Zasady bezpieczeństwa
Obowiązkiem linii lotniczych oraz obsługi lotniska jest zapewnienie, aby pasażerowie wnosili na pokład tylko takie produkty i towary, które nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa lotu i współpasażerów. Z tego powodu zabronione są wszelkiego rodzaju przedmioty mogące zostać użyte w charakterze broni m.in nożyczki, pilniki czy żyletki, ale także większe ilości płynów. Te ostatnie zostały zakazane po udaremnieniu ataku terrorystycznego, polegającego na próbie wniesienia do samolotu substancji chemicznej w postaci płynnej, która miała posłużyć do skonstruowania ładunku wybuchowego. Na kanwie tego doświadczenia, od 2006 roku w bagażu podręcznym można posiadać płyny tylko w objętości nieprzekraczającej 100 mililitrów.
Lekarstwa – chociaż zasadniczo są substancjami chemicznymi i trudno na pierwszy rzut oka odróżnić je od np. substancji zakazanych – są dozwolone w przewozie lotniczym. Trudno bowiem byłoby zakazać ich zabierania w sytuacji, gdy część pasażerów potrzebuje ich do normalnego funkcjonowania. Aby jednak uniknąć nieprzyjemności podczas odprawy, warto zawczasu odpowiednio przygotować się do ich przewozu. W tym celu, pakując leki, należy rozważyć jaką ich ilość jestesmy zmuszeni zabrać, jak będziemy je przewozić oraz w który bagaż zamierzamy je zapakować.
Bagaż podręczny czy rejestrowany?
Co do zasady pakując lekarstwa na podróż powinniśmy się zastanowić, czy są wśród nich medykamenty, które będa nam niezbędne podczas całej podróży. Jeśli przyjmujemy leki na receptę (np. hormonalne tabletki antykoncepcyjne), na choroby przewlekłe (np na nadciśnienie), korzystamy z różnego rodzaju sprzętów medycznych (pomp insulinowych lub inhalatorów) obowiązkowo powinniśmy zapakować je w taki sposób, aby mieć je pod ręką podczas całej podróży. Rozwiązaniem będzie zatem bagaż podręczny. Nie tylko pozwoli nam to zażyć leki w każdej, dowolnej chwili, ale także pozwoli uniknąć sytuacji, w której zostaniemy pozbawieni do nich dostępu w wyniku zagubienia bagażu rejestrowanego.
Jeśli natomiast nie korzystamy na stałe z żadnych leków, a na wszelki wypadek chcemy zabrać kilka przeciwbólowych tabletek, pastylki na gardło i coś na problemy żołądkowe, możemy rozważyć ich zapakowanie do walizki, którą oddajemy do luku bagażowego. Należy jednak pamiętać o warunkach, jakie w luku panują. Pod wpływem ekstremalnych temperatur czy przerzucania bagaży, leki znajdujące się w walizce mogą stracić swoje właściwości lub ulec zniszczeniu.
Nie bez znaczenia będzie także forma leku, który ze sobą zabieramy. Jeżeli podczas podróży będziemy mieć przy sobie leki w postaci tabletek lub kapsułek, nie ma co do zasady ograniczeń wobec ich przewozu, choć powinniśmy pamiętać, aby przewożona ilość odpowiadała potrzebom (nie była ilością, która może zostać potraktowana jako przewóż hurtowy). Jeśli tymczasem zabieramy lek w postaci płynnej, w tym także w postaci aerozolu czy żelu (nie tylko syropu), powinniśmy pamiętać, aby butelka nie przekraczała objętości 100 mililitrów. W przypadku, gdy potrzebujemy zabrać większą ilość, niezbędna będzie recepta lub zaświadczenie od lekarza, zawierające wskazania medyczne do przewozu. Podobnie sytuacja będzie miała się z lekami podawanymi w formie zastrzyków i leków dożylnych. Wreszcie, warto także wspomnieć o przewozie leków, wobec których wymagane są specjalne warunki (np. przewożenie w chłodni). Jest to nadzwyczajna okoliczność i przed przystąpieniem do podróży należy uzyskać zgodę linii lotniczej na tego typu transport.
Czy zabierać ze sobą receptę?
Jeżeli leki, które przewozimy, są lekami wydawanymi na receptę najlepiej jest posiadać taki dokument przy sobie, nawet w postaci elektronicznej. W przypadku, gdyby pracownicy kontroli bezpieczeństwa nabrali jakichkolwiek wątpliwości, czy dany pasażer jest uprawniony do przewozu określonych środków, recepta będzie stanowiła tego doskonałe potwierdzenie. Aby uniknąć kontroli osobistej i dociekliwości strażników granicznych, warto także przewozić leki w ich oryginalnych opakowaniach. Wszekiego rodzaju próby przepakowywania tabletek z blistrów do foliowych woreczków mogą skończyć się potencjalnymi problemami.
Leki specjalnego przeznaczenia
Wśród mnogiej gamy leków i środków medycznych, znajdziemy również takie, których przewóz może wiązać się z pewnymi restrykcjami i ograniczeniami. Niektóre kraje reglamentują bowie możliwość przewożenia silnych środków nasennych, psychoaktywnych i leków psychotropowych. Takie ograniczenia obowiązują zwłaszcza podczas podróży na Bliski Wschód czy do Azji. Każdorazowo zatem przed podróżą warto dowiedzieć się, jakie wymagania obowiązują w kraju do którego się udajemy. Informacji najłatwiej jest poszukać za pośrednictwem strony internetowej ambasady.
Podsumowanie
Przed lotem, na który planujemy zapakować lekarstwa, warto zapoznać się ograniczeniami w przewozie towarów obowiązujących u konkretnego przewoźnika. Może się bowiem zdarzyć, że zasady przewozu leków w poszczególnych liniach lotniczych będą się między sobą odrobinę różniły. Jeśli jednak potrzebujesz posiadać przy sobie leki lub akcesoria medyczne nie powinieneś się obawiać – o ile zachowasz zasady bezpieczeństwa, obsługa lotniska wpuści cię na pokład wraz z potrzebnymi medykamentami.
Pozwól nam go rozwiązać!
2760 złotych rekompensaty dla każdego pasażera.

