Odszkodowanie za zgubiony bagaż - Skysupport

Kiedy mogę starać się o odszkodowanie za zgubienie bagażu?

Niestety, niezależnie od długości lotu, zniknięcie bagażu jest bardzo prawdopodobnym scenariuszem. Jeżeli po przybyciu na miejsce docelowe okaże się, że Twoja walizka nie dotarła razem z Tobą, jak najszybciej skieruj swoje kroki do stanowiska „Lost Luggage” (Zagubiony Bagaż).

Masz prawo do odszkodowania, jeżeli podróżujesz wewnątrz Unii Europejskiej lub jesteś pasażerem lotu międzynarodowego. Reguluje to Konwencja Montrealska, według której pasażer może żądać odszkodowania o maksymalnej wysokości około 1200 euro (tak wysoka kwota dotyczy bagażu, który nigdy się nie odnalazł).

Jakie prawa Ci przysługują?

Na zgłoszenie skargi u linii lotniczej za zgubienie bagażu masz 21 dni od daty jego odbioru. Prawo do odszkodowania obowiązuje zarówno w przypadku standardowych rejsów, lotów tanimi liniami, jak i czarterami. Jednak trzeba pamiętać, że w sytuacji, w której przewoźnik podjął wszystkie działania mające na celu zapobiegnięcie zgubieniu czy opóźnieniu Twojego bagażu, będzie zwolniony z odpowiedzialności.

Jak uzyskać odszkodowanie za zgubiony bagaż?

  1. Jak najszybciej zgłoś się do biura obsługi na lotnisku (stanowiska: Zagubiony Bagaż, Lost Luggage, lub Lost & Found) i wypełnij formularz nieprawidłowości bagażowej PIR (Property Irregularity Report). Zachowaj jego numer referencyjny.
  2. Zatrzymaj kartę pokładową (lub numer rezerwacji) i naklejki bagażowe.
  3. Zapoznaj się z warunkami reklamacji u danego przewoźnika i sprawdź, jakie inne dokumenty musisz dołączyć do wniosku. Zazwyczaj są to: wspomniany powyżej PIR, przywieszka bagażowa, potwierdzenie odbioru zgubionej walizki i potwierdzenie rezerwacji na dany rejs.
  4. Jeżeli w wyniku zgubienia bagażu byłeś zmuszony do zakupu niezbędnych, codziennych przedmiotów (np. przyborów toaletowych), zatrzymaj paragony, ponieważ przysługuje Ci zwrot takich kosztów.
  5. Gdy odzyskasz bagaż, złóż wniosek o odszkodowanie do przewoźnika. Pamiętaj, że masz na to 21 dni. Skorzystaj w tym celu z pomocy SkySupport – w ten sposób zyskasz znaczącą przewagę w dochodzeniu swoich praw!