6 min. | 10 stycznia 2025
Opłaty za wybór miejsca: czy warto? Jakie są alternatywy?
Popularny żart mówi, że nic nie weryfikuje tak więzi międzyludzkich jak konieczność dopłacenia za miejsca obok siebie w samolocie. Konieczność dopłaty związanej z tym, aby rodzina siedziała obok siebie, wielu pasażerom wydaje się niedorzeczna. Podobnie sytuacja ma się w przypadku, gdy lubimy zajmować konkretne siedzenie np. przy oknie lub od przejścia. Czy jesteśmy zatem skazani na pazerność linii lotniczych? A może istnieje sekretny sposób, aby usiąść w interesujący nas sposób, bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat?
Praktyka linii lotniczych
Praktyka przewoźników lotniczych – zwłaszcza tych określanych mianem tanich linii lotniczych – polega na udostępnianiu przelotów za relatywnie niską cenę, ale z bogatą gamą ograniczeń. Niemal za wszystkie dodatkowe aspekty lotu, poza zajęciem miejsca w samolocie, linie naliczają dodatkowe koszty. Chcesz zabrać większy bagaż niż zwykły plecak? Chcesz odprawić się jako pierwszy? A może wreszcie, chciałbyś zająć miejsce obok swojego współtowarzysza podróży? Na wszystkie te okoliczności, tanie linie lotnicze mają przygotowane dodatkowe opłaty.
Czy takie postępowanie jest zgodne z literą prawa? Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1008/2008 z dnia 24 września 2008 r. w sprawie wspólnych zasad wykonywania przewozów lotniczych na terenie Wspólnoty, stanowi, że wspólnotowi przewoźnicy lotniczy swobodnie ustalają taryfy lotnicze i stawki za wewnątrzwspólnotowe przewozy lotnicze. Nie ma zatem formalnych przeciwskazań, aby stosować tego typu praktykę. Powinna ona jednak uwzględniać zasadę niedyskryminacji i przejrzystości, tak aby pasażer przygotowując rezerwację dokładnie wiedział, ile wyniesie cena końcowa i na co w jej ramach może liczyć.
Kiedy płacenie za miejsca ma sens?
W wielu przypadkach uiszczenie dodatkowej opłaty za wybór miejsca w samolocie będzie niosło ze sobą korzyści i warto to zrobić. Często bowiem ”gołe” bilety kosztują tak niewiele, że nawet przy założeniu dodatkowych opłat, cena końcowa pozostaje atrakcyjna. Opcja ta będzie także dobrym wyborem dla podróżujących rodzinami, parami, lub w większych grupach. Jeśli wszyscy uczestnicy chcą siedzieć obok siebie, wybór konkretnych miejsc będzie idealnym rozwiązaniem.
Uiszczenie opłaty za wybór miejsca to korzystna możliwość także dla tych osób, które z jakiegoś powodu preferują określone miejsca ponad innymi. Dla przykładu, jeśli ktoś potrzebuje więcej przestrzeni na nogi, albo musi częściej korzystać z toalety z pewnością będzie wolał zająć fotel znajdujący się najbliżej przejścia. Z kolei dla pasjonatów podziwiania widoków, z pewnością lepiej sprawdzą się miejsca przy oknie. Jeśli Ty także preferujesz określone rozwiązanie, dopłacenie za interesujące cię miejsce, nie jest pozbawione racji.
Wybór miejsca ma znaczenie zwłaszcza w przypadku długich lotów, podróży dużymi grupami, czy np. z osobami starszymi. Wówczas komfort wcześniejszej rezerwacji miejsc pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu przed wejściem na pokład samolotu.
Wydanie dodatkowych środków na wybór miejsca może okazać się zbędnym wydatkiem wówczas, gdy podróżujemy w pojedynkę, lot jest stosunkowo krótki i nie odczuwamy dyskomfortu związanego z zajęciem fotela po jednej czy po drugiej strony rzędu. Wówczas można zdać się na system rezerwacyjny i oszczędzić od kilku do kilkunastu euro.
Kto nie płaci za wybór miejsca?
Należy zwrócić uwagę na dwa wyjątki, związane z opłatami za wybór miejsc. Przede wszystkim przewoźnicy mają obowiązek nieodpłatnie zagwarantować, że dzieci poniżej dwunastej roku życia będą siedziały obok swoich opiekunów – bez względu na to, czy Ci wykupili konkretne miejsca, czy nie. Podobnie sytuacja ma się w przypadku osób niepełnosprawnych. Mają one nie tylko przywilej zajęcia miejsc wraz z osobami im towarzyszącymi, ale także zwykle korzystają z możliwości zajęcia takich miejsc, gdzie swobodnie mogą się ulokować, np. w pierwszych rzędach od strony korytarza, gdzie zwykle przewidziana jest większa przestrzeń.
Czy istnieje alternatywa dla płacenia za wybór miejsca?
I tak i nie.
Nie ma oczywiście żadnej innej, formalnej metody – aniżeli dokonanie płatności – która zagwarantuje nam, że nasze wymarzone miejsce będzie na nas czekać. Jednak przy odrobinie szczęścia oraz znajomości praktyki przewoźników, możliwe jest zwiększenie swojej szansy na zajęcie dobrego miejsca, bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat. Co należy wziąć pod uwagę?
W szczególności obłożenie lotu. Jeśli wybrany przez nas lot nie jest lotem obleganym, bilety zakupiła mniejsza ilość pasażerów niż przewidziano, istnieje duża szansa, że będziemy mogli wybrać miejsce, które nas interesuje. Nawet jeżeli system rezerwacyjny przydzieli nam nie do końca trafny fotel, po stracie samolotu będziemy mogli je zmienić, na takie, które nam odpowiada.
Po drugie, warto możliwie najwcześniej się odprawić. Obecnie, gdy linie lotnicze oferują możliwość odpraw zdalnych, pozwala to nie tylko zaoszczędzić czas przed wylotem, ale także uchronić się przed widmem overbookingu.
O tym, czym jest overbooking oraz jakie mamy prawa gdy przewoźnik odmówi nam wejścia na pokład – mogą Państwo przeczytać w innych materiałach zamieszczonych na naszej stronie.
W wielu przypadkach, wczesna i jednoczesna odprawa dwóch lub więcej podróżujących sprawia, że – o ile jest jeszcze taka możliwość – system rezerwacyjny „sadza” ich obok siebie. Jest zatem duża szansa, że pomimo niewykupienia określonych miejsc, podróżnym i tak zostaną przyznane miejsca obok siebie. Jeśli z kolei odprawiamy się na lotnisku, możemy poprosić obsługę o przyznanie miejsc obok siebie. Jeżeli będzie taka możliwość, z pewnością nie będzie stanowiło to problemu.
Trzecim sposobem jest korzystanie z tak zwanych programów lojalnościowych. Jest to jednak opłacalna opcja dla tych podróżnych, którzy często podróżują konkretnymi liniami lotniczymi. Dla przykładu, w WizzAir dopiero trzeci stopień programu lojalnościowego gwarantuje możliwość bezpłatnego wyboru miejsc. Subskrypcja członkostwa dla dwóch osób kosztuje w nim jednak 350 euro rocznie.
Podsumowanie
Prawem linii lotniczych jest kształtowanie cen za usługi co do zasady swobodnie. Ich obowiązkiem jednak jest zadbanie o to, aby pasażerowie otrzymywali klarowne informacje na temat końcowej ceny i „zawartości” oferty. Czujesz, że zostałeś oszukany przez przewoźnika? A może Twoje prawa jako pasażera o specjalnych potrzebach zostały pogwałcone? Skontaktuj się z nami – udzielmy ci kompleksowych informacji i pomożemy rozwiązać problem!
Pozwól nam go rozwiązać!
2760 złotych rekompensaty dla każdego pasażera.