W Pyrzowicach w pierwszym półroczu spadek o 67 proc.

W związku z pandemią koronawirusa nastąpił wyraźny spadek ruchu pasażerskiego w całej branży lotniczej. Według statystyk na lotnisku w Pyrzowicach w pierwszym półroczu 2020 liczba pasażerów obniżyła się aż o 67% w porównaniu z rokiem poprzednim. Obsłużono w sumie 660 tysięcy osób, co oznacza 1,37 miliona mniej niż w 2019. Głównym powodem drastycznego spadku był drugi kwartał br., kiedy to wprowadzono zakaz organizacji lotów pasażerskich.

Pyrzyckie lotnisko w czasie pandemii

Lotnisko w Pyrzowicach (port lotniczy Katowice) w szczególny sposób odczuło skutki koronawirusa i wprowadzenia zakazów związanych z pandemią. Największy spadek ruchu miał miejsce w drugim kwartale 2020 roku. W przypadku Katowice Airport wstrzymanie lotów pasażerskich trwało aż 94 dni (15.03.2020-17.06.2020). Właśnie dlatego liczba obsłużonych w tym czasie pasażerów wyniosła aż o 99,4% (1,3 mln) mniej niż w drugim kwartale poprzedniego roku.

Problem dotyczył obu segmentów lotniczych – zarówno czarterowego, jak i rozkładowego (lotów regularnych):

  • Rejsy czarterowe – przez pierwsze półrocze br. liniami czarterowymi podróżowało o 84% mniej pasażerów.
  • Rejsy regularne – przez pierwsze półrocze br. podróżnych było o 59,9% mniej niż w okresie styczeń-czerwiec 2019.

Jednak najbardziej drastyczne zmiany widać w II kwartale 2020 – wówczas na lotnisku w Pyrzowicach obsłużono tylko 7881 podróżnych w rejsach regularnych (o 99% mniej niż w 2019), a w przypadku rejsów czarterowych zaledwie 83 (!) osoby. Ze względu na niemal całkowite odcięcie Katowice Airport od źródeł przychodów nie dziwi nas ogromny spadek statystyk w porównaniu z poprzednim rokiem.

Przewozy cargo – podsumowanie danych

Segmentem, który nie odniósł tak dużych strat, był transport cargo, ponieważ wprowadzony zakaz organizacji lotów nie obejmował przewozu towarów. Lotnisko w Pyrzowicach jest największym lotniskiem regionalnym zajmującym się właśnie tym segmentem branży. Przez pierwsze 6 mies. 2020 obsłużono o 7,3% mniej ton ładunków w porównaniu z danymi z 2019 roku, a startów i lądowań było mniej o 48,5%.

Kryzys w branży lotniczej i przewidywania na przyszłość

Na temat wyraźnego kryzysu w branży i problemów lotniska w Pyrzowicach wypowiedział się Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA. W rozmowie z branżowymi portalami poinformował, że w drugim kwartale 2020 ruch lotniczy w całej Europie obniżył się o 95%. Jednocześnie zaznaczył, że od 17 czerwca pyrzowickie lotnisko wróciło do świadczenia swoich usług, stopniowo odbudowując kolejne siatki połączeń. Na razie najwięcej zainteresowanych pasażerów w ruchu regularnym pojawiło się na trasach do Niemiec i Holandii. Za to najczęściej wybieranymi miejscami docelowymi w przypadku linii czarterowych były Bułgaria i Grecja.

Oczywiście w ramach powrotu do obsługi pasażerów Katowice Airport zobowiązuje się do ścisłego przestrzegania wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych ze zwiększonym rygorem sanitarnym. 

Oceń ten post
Miałeś problem z opóźnionym lub odwołanym lotem?
Pozwól nam go rozwiązać!
Bezpłatnie sprawdź, czy należy Ci się odszkodowanie i uzyskaj nawet
2760 złotych rekompensaty dla każdego pasażera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *