Dlaczego linie lotnicze proszą pasażerów o włączenie trybu samolotowego?

Prośba załogi o włączenie trybu samolotowego na urządzeniach pasażerów jest powszechnie znanym komunikatem, który słyszymy tuż przed startem. Jak działa ten tryb i dlaczego zaleca się nam, aby go włączyć? W dzisiejszym wpisie spróbujemy rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące tego tematu.

Czym jest tryb samolotowy?

Inaczej zwany trybem offline, tryb samolotowy jest funkcją w telefonie, która umożliwia wyłączenie komunikacji bezprzewodowej poprzez sieć komórkową, a także modułów NFC, Bluetooth oraz Wi-Fi.

Tryb samolotowy wpływa na zminimalizowanie wzajemnego oddziaływania na siebie telefonów z urządzeniami, z których korzysta obsługa lotu. Zdarza się, że przewoźnik udostępnia na pokładzie samolotu Wi-Fi, ale nawet w takiej sytuacji urządzenia powinny pozostać w trybie samolotowym.

Włączenie trybu samolotowego

Niezależnie od modelu telefonu, włączenie trybu samolotowego jest niezwykle proste – wystarczy tylko rozwinąć ekran ze skrótami i aktywować tryb naciskając ikonkę z samolotem. Załączamy tym samym tryb offline, który jako tryb oszczędny pozwala na mniejsze zużycie energii telefonu.

Kiedy powinno się włączyć i wyłączyć tryb samolotowy?

Przede wszystkim, należy uważnie słuchać komunikatów przekazywanych przez obsługę samolotu i odpowiednio na nie reagować. Najczęściej jednak tryb samolotowy powinien zostać włączony po zajęciu miejsca po wejściu na pokład samolotu, a wyłączony wtedy, gdy go opuścimy.

Jak wyłączyć tryb samolotowy?

Przy wyłączaniu trybu samolotowego należy postępować analogicznie do jego włączania, tj. rozwinąć panel z ikonkami i “odklinknąć” symbol z samolotem – tryb samolotowy zostanie wyłączony. Jest to moment, w którym otrzymamy informację od naszego operatora o zmianie sieci oraz – gdy jest to lot międzynarodowy – o znajdowaniu się na terenie innego kraju.

Jak inaczej wykorzystać tryb samolotowy?

Tryb samolotowy można z powodzeniem wykorzystać w codziennych sytuacjach. Ze względu na to, że jest to tryb oszczędzania energii, na pewno sprawdzi się w, gdy mamy niski stan baterii w telefonie i chcemy maksymalnie przedłużyć jej trwałość. Tryb offline może przydać się również, gdy potrzebujesz skupienia i odpoczynku od powiadomień z aplikacji oraz jakichkolwiek informacji z zewnątrz.

5/5 - (1 vote)
Miałeś problem z opóźnionym lub odwołanym lotem?
Pozwól nam go rozwiązać!
Bezpłatnie sprawdź, czy należy Ci się odszkodowanie i uzyskaj nawet
2760 złotych rekompensaty dla każdego pasażera.