4 min. | 22 grudnia 2023
Czy można wnosić jedzenie do samolotu?
Przed każdą podróżą lotniczą zawsze należy się odpowiednio przygotować. Czas wszelkich procedur na lotnisku oraz długość samego lotu mogą spowodować, że dotarcie do miejsca docelowego zajmie nawet kilkadziesiąt godzin, zwłaszcza w przypadku przesiadek. Z tego względu rozsądnym będzie zaopatrzenie się w posiłki wystarczające na całą podróż. Okazuje się jednak, że kwestia wnoszenia jedzenia na pokład samolotu budzi często kontrowersje.
Jedzenie w bagażu podręcznym
Linie lotnicze co do zasady umożliwiają wnoszenie jedzenia w bagażu podręcznym na pokład samolotu bez wygórowanych regulacji. Są jednak pewne kwestie, o których trzeba pamiętać. Przede wszystkim – o regulaminie danego przewoźnika.
Żywność stała nie stanowi problemu w przypadku większości linii lotniczych, ale należy zwrócić uwagę, aby wszelkie produkty znajdowały się w oryginalnych opakowaniach z widoczną datą ważności. Ma to szczególne znaczenie, gdyż wnoszenie do samolotu produktów zepsutych jest niedopuszczalne. Zakazy mogą pojawić się również w stosunku do posiłków o krótkiej przydatności do spożycia – własnych kanapek, owoców, świeżych ziół czy warzyw. Pracownicy lotniska podczas kontroli bezpieczeństwa mogą poprosić o pozbycie się tego rodzaju produktów.
Żywność płynna
W przypadku produktów płynnych, obowiązują te same zasady co wszelkie inne płyny. Muszą się znajdować w opakowaniach do 100 mililitrów, a łączna ilość płynów nie może przekroczyć 1000 mililitrów.
Przepisy celne
Odmienne regulacje mogą wynikać z przepisów celnych. Wówczas odpowiedniej kontroli należy dokonać w kontekście obowiązującego prawa celnego pomiędzy krajem wylotu i krajem przylotu. O ile regulacje na terenie Unii Europejskiej są ujednolicone, to jednak w przypadku lotów do krajów trzecich przepisy prawa mogą się różnić. I tak zakazany może być przewóz niektórych produktów odzwierzęcych, ziół, nabiału czy wskazanych owoców i warzyw.
Zakupy w strefie bezcłowej
Na osobną uwagę zasługuje kwestia zakupów dokonanych w strefie bezcłowej. Po pierwsze, wniesienie na pokład samolotu produktów tam zakupionych jest jak najbardziej dopuszczalne, przy zachowaniu warunków wskazanych wyżej. Dodatkowo, w przypadku zakupów dokonanych na lotnisku, wyjątkowo dozwolone jest również wniesienie do samolotu napojów, takich jak woda butelkowana czy soki. Stanowi to wyjątek od ogólnego zakazu przewożenia napojów w bagażu podręcznym.
Produkty spożywcze dla dzieci
Jeżeli podróżujemy z małymi dziećmi, niezbędne będzie zaopatrzenie się w odpowiednią ilość posiłków dla najmłodszych. Z tego względu ustanowiono pewne wyjątki dotyczące żywności dla dzieci. Przede wszystkim, zmodyfikowany jest limit ustanowiony dla płynów – żywność dla niemowląt można przewozić w opakowaniach przewyższających 100 ml. Związane jest to z dodatkową kontrolą, dlatego jeśli podróżujemy z dziećmi, należy poinformować o tym pracowników lotniska. Ponadto, poza limitem bagażu podręcznego można przewieźć mleko modyfikowane w proszku.
Produkty spożywcze w bagażu rejestrowanym
Powyższe uwagi dotyczą przewożenia jedzenia w bagażu podręcznym. Odmienne regulacje mogą obejmować bagaż rejestrowany, dlatego w każdej sytuacji należy sprawdzić treść zarówno regulaminu przewoźnika, jak i przepisów celnych obowiązujących w krajach wylotu i przylotu. W obrębie Unii Europejskiej przewóz większości typowych produktów spożywczych w bagażu rejestrowanym może odbywać się bez większych przeszkód, nawet jeżeli wydzielają intensywne zapachy np. sery, konserwy mięsne.
Twój lot był opóźniony lub odwołany?
A może odmówiono Ci wstępu na pokład samolotu? Tego rodzaju sytuacje mogą wiązać się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, na przykład na nolceg i wyżywienie na czas oczekiwania na nowy lot. O nic się nie martw! Jeśli zdecydujesz się skorzystać z naszej pomocy, uzyskamy dla Ciebie nie tylko zryczałtowane odszkodowanie w wysokości do 600 euro, ale także zapewnimy zwrot wszelkich dodatkowych kosztów poniesionych z winy linii lotniczej.
Pozwól nam go rozwiązać!
2760 złotych rekompensaty dla każdego pasażera.