Czy w ciąży można latać samolotem?

Nierzadko zdarza się, że podróż lotniczą planujemy na wiele miesięcy przed faktycznym wylotem. W tym czasie sytuacja życiowa może się znacząco zmienić. Czasami zaś to właśnie nagłe zmiany mogą zmotywować do przeżycia zmieniającej spojrzenie na życie przygody. W każdej sytuacji trzeba jednak w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo. Z tego powodu niejedna przyszła mama zadaje sobie pytanie – czy w ciąży można latać samolotem?

Lot samolotem w ciąży

Podróż lotnicza samolotem w ciąży jest w większości przypadków bezpieczna. Zawsze jednak należy skonsultować taką decyzję z lekarzem, uwzględniając takie kwestie jak długość lotu i podróży a także jej cel. Może się bowiem okazać, że lot w określonych przypadkach nie będzie wskazany.

Etap ciąży a przeciwwskazania

Jak można się domyślać, w przypadku podróży lotniczych podczas ciąży, spore znaczenie ma to, na jakim etapie ciąży jest kobieta. W pierwszym trymestrze wszelkie sytuacje stresogenne i obciążające organizm mogą stanowić szczególne niebezpieczeństwo – to właśnie w tym czasie ryzyko poronienia jest największe. Z kolei po 27 tygodniu ciąży sytuacja tak stresogenna jak podróż lotnicza może zwiększyć ryzyko przedwczesnego wywołania porodu. Właśnie z tych względów najlepszym czasem na ewentualne podróże lotnicze jest czas od 14 do 27 tygodnia ciąży. 

Zezwolenie przewoźnika

Reguły co do wydawania zezwoleń przez przewoźników na odbycie lotów przez kobiety w ciąży nie są ujednolicone i różnią się od jednej linii lotniczej do drugiej. Wszelkie obwarowania przybierają najczęściej charakter limitu czasowego – to znaczy, że od pewnego etapu ciąży zezwolenie na podróż nie zostanie wydane. Ponadto, przewoźnicy mogą wymagać pisemnej zgody lekarza na odbycie lotu. Uzyskanie formularza takiej zgody jest możliwe zarówno na stronie internetowej przewoźnika jak i bezpośrednio u lekarza ginekologa. 

Regulacje poszczególnych przewoźników

Przed przystąpieniem do analizy regulaminów poszczególnych przewoźników musimy podkreślić, iż przepisy mogą się zmieniać, a więc pewną informację najlepiej uzyskać na stronie linii lotniczej lub poprzez bezpośredni kontakt z przewoźnikiem

Linie Ryanair wymagają zaświadczenia od lekarza, jeżeli ciąża minęła etap 28 tygodnia. Zaświadczenie musi być wystawione najwcześniej na 14 dni przed planowanym wylotem. Po 36 tygodniu zaś obowiązuje bezwzględny zakaz lotów.

Podobną politykę prowadzi Wizz Air, jednak ten przewoźnik oczekuje, iż zaświadczenie ginekologa zostanie wystawione nie wcześniej niż na 6 dni przed wylotem, zaś całkowity zakaz lotów obowiązuje po 24 tygodniu ciąży.

Z kolei Polskie Linie Lotnicze “LOT” nie wymagają żadnych zaświadczeń. Obowiązkowe jest jedynie wypełnienie dokumentu dostępnego na stronie, jeżeli ciąża przekroczyła 32 tydzień.

Czy podróżować samolotem w ciąży?

Niezależnie od werdyktu lekarza oraz regulacji przewoźnika, zawsze należy zastanowić się, czy w danym przypadku podróż lotnicza będzie konieczna. Lot samolotem bywa bowiem bardzo niekomfortowy, zaś w przypadku wystąpienia komplikacji uzyskanie pomocy ze strony pracowników samolotu czy lotniska może być utrudnione lub ograniczone. Z tego względu, jeżeli już decydujemy się na lot, warto jest zadbać o wysoki poziom komfortu i powzięcie próby uniknięcia wszelkich sytuacji staresogennych.

Oceń ten post
Miałeś problem z opóźnionym lub odwołanym lotem?
Pozwól nam go rozwiązać!
Bezpłatnie sprawdź, czy należy Ci się odszkodowanie i uzyskaj nawet
2760 złotych rekompensaty dla każdego pasażera.