4 min. | 5 stycznia 2024
Najlepsze i najgorsze miejsca w samolocie
Dla wielu pasażerów jednym z najważniejszych aspektów przy podejmowaniu decyzji o zakupie biletów na samolot jest komfort podróży. To, czy nasz lot przebiegnie w spokoju i bez zbędnych nieprzyjemności uzależnione jest od wielu czynników. Jak w takim razie zaplanować lot, żeby zapewnić sobie najlepsze miejsce w samolocie?
Komfort podczas lotu
Komfort podróży zależny jest od wielu czynników. Znaczenie ma np. przewoźnik, z którego usług planujemy skorzystać – a przede wszystkim pozycja rynkowa linii lotniczej. Tani przewoźnicy z zasady oferują mniejsze i ciasne miejsca siedzące, dlatego jeżeli zależy nam na wygodzie dla nóg, warto zastanowić się nad zakupem biletu od renomowanego przedsiębiorcy z branży lotniczej.
Istotną kwestią jest również klasa rezerwacyjna lotu. Przewoźnicy tradycyjnie oferują loty w klasach: ekonomicznej, ekonomicznej-premium oraz biznesowej. Możliwe są również alternatywne nazwy lub dodatkowe warianty, jednak co najmniej takiego wachlarza klas możemy spodziewać się u większości linii lotniczych. Niezaprzeczalnie największy komfort lotu zapewni nam klasa biznesowa, jednak dla osób, którym nie zależy na dodatkowych usługach przewidzianych w tym wariancie polecamy klasę ekonomiczną-premium. Zakres usług w jej przypadku pokrywa się z tymi oferowanymi w klasie ekonomicznej – z tą różnicą, że pasażerowi przydzielone zostaje większe, wygodniejsze miejsce.
Wybór oznaczonego miejsca
Wybór konkretnego siedzenia w obrębie danej klasy samolotu może wiązać się z dodatkową opłatą, dlatego zanim wybierzemy swoją lokalizację na czas podróży, warto zastanowić się nad tym, które miejsca w samolocie są najlepsze?
Odpowiedź na to pytanie zawsze będzie subiektywna, jednak poniżej wskażemy kilka czynników, którymi można się kierować przy dokonaniu wyboru.
Taktyczne miejsce ekonomiczne
Dla osób lubiących ryzyko, dobrym pomysłem może okazać się zakup miejsca ekonomicznego tuż przy barierze pomiędzy klasami ekonomiczną i biznesową. W przypadku nadsprzedaży biletów obsługa samolotu może bowiem zostać zmuszona poprosić pasażerów o drobną zmianę swoich miejsc – co może poskutkować awansowaniem do klasy biznesowej. Na mocy unijnego rozporządzenia numer 261/2004, przewoźnik nie może w takiej sytuacji żądać od pasażera dodatkowej zapłaty.
Jeśli jednak nie lubisz ryzykować, wówczas najlepiej będzie dokonać rezerwacji miejsc tuż za wyjściami ewakuacyjnymi samolotu. Ich przewaga jest oczywista – potrzeba zapewnienia przestrzeni na wyjście z samolotu powoduje, iż to właśnie pasażerowie tych siedzeń mają najwięcej miejsca na nogi.
Najgorsze miejsca w samolocie
Miejsca siedzące z tyłu samolotu powszechnie uznawane są za najgorsze. Oczywiście, nie jest to zasadą, ale bardzo często to właśnie tam mogą nas spotkać nieprzyjemności niemal stereotypowe jeśli chodzi o podróż samolotem. Po pierwsze, w przypadku, gdy po wylądowaniu otwarte zostaną tylko przednie drzwi maszyny, wówczas będziesz ostatnią osobą opuszczającą pokład. Ponadto w trakcie lotu wszyscy pasażerowie kierujący się do toalety będą mijać właśnie miejsca z tyłu samolotu. Na koniec warto wskazać, iż wiele najgłośniej pracujących elementów samolotu znajduje się z tyłu, co dodatkowo obniży komfort lotu.
Oprócz tego za najgorsze miejsca należy uznać zdecydowanie położone w środku danego rzędu – pasażerem po lewej i po prawej stronie. Oprócz braku prywatności, ułożenie się wygodnie w ciasnym fotelu z sąsiadami po obu stronach może okazać się niewykonalne
Najlepsze miejsca w samolocie
Najlepszym wyborem może okazać się lokalizacja po środku maszyny.To właśnie w środku samolotu znajdują się miejsca powszechnie uznawane za najlepsze. Ich przewaga wynika przede wszystkim z aerodynamiki samolotu. Środek maszyny jest miejscem najmniej podatnym na wszelkie turbulencje, a więc jest najbardziej stabilny. Dlatego właśnie te miejsca polecane są osobom cierpiącym na chorobę lokomocyjną.
Z kolei dla osób o bardzo silnym strachu przed lataniem należy polecić miejsca najbliżej wyjścia. Świadomość, iż w razie wszelkich komplikacji (których występowanie jest bądź co bądź niezwykle rzadkie) to właśnie pasażer takich miejsc będzie mógł jako jeden z pierwszych opuścić pokład samolotu, może poprawić samopoczucie podróżnego. Ponadto, wyjście samolotu znajduje się na ogół z przodu maszyny, a to właśnie przednia część samolotu, w przypadku wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji, uznawana jest za najbezpieczniejszą
Potrzebujesz pomocy? Napisz!
Czasami, pomimo skrupulatnych planów, ostatecznie nie możemy nacieszyć się wybranym przez nas miejscem w samolocie. Dzieje się tak w nagłych sytuacjach, takich jak odwołanie lotu czy odmowa wstępu na pokład. Co zrobić w takim przypadku? Czy poniesioną w ten sposób szkodę idzie zrekompensować?
Jak najbardziej! Za znacząco opóźniony lub odwołany lot albo za odmowę wstępu na pokład przysługuje Ci odszkodowanie. Skontaktuj się z nami, a my wszystkim się zajmiemy. Poprowadzimy Twoją sprawę od postępowania reklamacyjnego po drogę sądową i uzyskamy w Twoim imieniu należne Ci odszkodowanie.
Pozwól nam go rozwiązać!
2760 złotych rekompensaty dla każdego pasażera.