5 min. | 15 grudnia 2023
Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku – na czym polega?
Podróż lotnicza niemal zawsze wiąże się z wielkimi emocjami. Dla wielu to właśnie kontrola bezpieczeństwa na lotnisku jest najbardziej stresującym momentem trasy. Jej dynamiczny przebieg, a także towarzyszący jej zgiełk mogą przytłoczyć. Najlepszym sposobem na uniknięcie nerwów związanych z procedurami kontrolnymi przed wylotem jest odpowiednie przygotowanie. Z tego artykułu dowiesz się na czym polega kontrola bezpieczeństwa i jak należy do niej podejść.
Kontrola bezpieczeństwa – po co?
Globalny ruch lotniczy jest bardzo istotną sferą gospodarki na niemal całym świecie i właśnie dlatego zasady, na jakich podróże powietrzne mają się odbywać, określane są międzynarodowymi konwencjami i regulacjami. Zapewnienie bezpieczeństwa podróży ma wieloaspektowe znaczenie – zarówno dla pasażerów danego lotu jak i bezpieczeństwa ogółu społeczności. Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku ma na celu zapobieganie przemytowi substancji lub rzeczy nielegalnych, zbiegowi przed wymiarem sprawiedliwości przez osoby poszukiwane, a także zabezpieczeniem pasażerów samolotu przed obecnością na pokładzie przedmiotów mogących wywołać sytuacje niebezpieczne.
Czynności przed kontrolą bezpieczeństwa
Do najważniejszych czynności niezbędnych przed przystąpieniem do kontroli bezpieczeństwa zaliczyć należy zdecydowanie zapoznanie się z regulaminem przewoźnika lotniczego. W nim znajdziemy informacje na temat przedmiotów, których przewóz w bagażu jest bezwzględnie zabroniony. Ponadto, przed podróżą lotniczą należy skontrolować, czy niektóre przedmioty znajdujące się w Twoim bagażu podręcznym nie powinny trafić do bagażu rejestrowanego.
Już po przyjeździe na lotnisko w pierwszej kolejności powinniśmy udać się na odprawę bagażową. Jeżeli jednak nie posiadasz bagażu rejestrowanego, wówczas, z wydrukowaną kartą pokładową, należy skierować się bezpośrednio do stanowiska kontroli bezpieczeństwa. Jego zlokalizowanie nie powinno stwarzać trudności – na lotnisku znajdują się najróżniejsze znaki wskazujące miejsce przeprowadzania tego rodzaju procedur.
Przebieg kontroli bezpieczeństwa
Kontrolę bezpieczeństwa należy rozpocząć od opróżnienia kieszeni ze wszelkich przedmiotów i umieszczenia ich w specjalnym pudełku. Należy również zdjąć biżuterię i inne akcesoria posiadające metalowe elementy, np. pasek od spodni. Do pojemników powinny trafić wszelkie urządzenia elektroniczne takie jak telefon, power bank czy słuchawki. Możesz także zostać poproszony o zdjęcie wierzchniej odzieży – bluzy, kurtki czy koszuli. Aby przyspieszyć proces i zapobiec ewentualnym konfrontacją z pracownikami lotniska, zalecamy odłożenie takich ubrań do pudełka.
Do osobnego pojemnika należy włożyć swój bagaż podręczny. Następnie swój majątek trzeba skierować na specjalną taśmę, która skieruje przedmioty do urządzenia skanującego. Kolejnym krokiem będzie przejście przez magnetyczną bramkę – należy tego dokonać na wyraźny znak pracownika kontroli bezpieczeństwa. Zdarza się, że pracownicy poproszą o zdjęcie butów przed przejściem przez bramkę, jednak nie jest to powszechna praktyka.
Kontrola wyrywkowa
Zdarza się, że po przejściu przez bramkę magnetyczną pracownicy lotniska przeprowadzą dodatkowe czynności kontrolne, takie jak przeszukanie. Nie należy się tego obawiać, są to czynności dokonywane rutynowo. W takiej sytuacji najlepiej jest zachować spokój i wykonywać polecenia kontrolerów. Zachowanie pasażera również jest oceniane, dlatego nieuzasadniona nerwowość może wzbudzić uwagę. W związku z tym nie zalecamy również wygłaszania jakichkolwiek żartów dotyczących np. przewożenia substancji niedozwolonych. Może to skutkować odmową wejścia na pokład samolotu.
“Papierki”, czyli kontrola chemiczna i biologiczna
Kontrola lotniskowa może wiązać się z koniecznością wykonania testów z wykorzystaniem tzw. “papierków”. Co wykrywają papierki lotniskowe? To zależy od stosowanego rodzaju, jednak na ogół są to papierki wykrywające obecność albo określonych substancji chemicznych, których przewożenie jest niedozwolone (kontrola chemiczna), albo obecność wirusów i bakterii mogących stanowić zagrożenie epidemiologiczne (kontrola biologiczna).
Płyny i kosmetyki
Zasady przewożenia płynów i kosmetyków w bagażu podręcznym mogą różnić się w pewnych niuansach zależnie od przewoźnika, jednak standardem są następujące zasady:
- płyny mogą być przewożone w pojemnikach do max 100ml;
- łączna ilość przewożonych płynów nie może wynieść więcej niż 1000ml;
- wszystkie płyny muszą być zamknięte w pojedynczej plastikowej przezroczystej torbie o objętości max 1000ml;
- jako płyny klasyfikowane są również spraye, żele, maści czy inne gęste substancje, intuicyjnie nie wchodzące w definicję słowa “płyn”.
W przypadku leków, ich przewóz jest dozwolony zarówno w przypadku lekarstw na receptę jak i ogólnodostępnych. Należy jednak pamiętać o dwóch zasadach: leki muszą znajdować się w opakowaniu umożliwiającym ich identyfikację; najlepiej, jeżeli będziesz posiadał ulotkę. Po drugie, w przypadku leków w płynie, obowiązują je te same zasady co w przypadku przewozu płynów. Możliwe jest jednak uzyskanie od lekarza zaświadczenia potwierdzającego konieczność posiadania i przewozu leku w opakowaniu przekraczającym limit 100ml.
Wszelkie przedmioty i substancje nie spełniające wymogów przewoźnika powinny zostać wyrzucone przed przejściem przez kontrolę bezpieczeństwa. Niezastosowanie sie do zakazów może skutkować zarekwirowaniem przedmiotów.
Napisz do nas!
Prawidłowe przejście przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku jest zadaniem, który każdy pasażer musi spełnić samodzielnie. Wcale nie musisz jednak zostawać sam, jeżeli w związku z podróżą lotniczą spotkały Cię problemy. W przypadku odwołania lub znacznego opóźnienia lotu, możemy pomóc w uzyskaniu odszkodowania. Jeżeli w związku zaistniałą sytuacją musiałeś ponieść dodatkowe koszty – uzyskamy dla Ciebie ich zwrot. A co jeśli Twój bagaż został zagubiony? Nie musisz się obawiać – w ramach naszych usług pomożemy Ci w każdej nieprzewidzianej sytuacji.
Pozwól nam go rozwiązać!
2760 złotych rekompensaty dla każdego pasażera.