4 min. | 22 marca 2020
Covid-19. Linie lotnicze redukują połączenia
Koronawirus (Covid-19) rozprzestrzenia się obecnie na całym świecie. Odpowiedzią polskich władz i nie tylko na ogłoszoną przez WHO pandemię jest między innymi wstrzymanie lotów międzynarodowych. To z kolei zmusiło linie lotnicze do redukcji siatki połączeń i postawiło pasażerów w niekorzystnej sytuacji. Podobnie jest z biurami podróży, które odwołują wycieczki. Dzisiaj sprawdzamy, jak konkretni przewoźnicy radzą sobie z sytuacją i które loty zostały do tej pory zawieszone.
Polskie Linie Lotnicze LOT
Polskie Linie Lotnicze LOT zdecydowały o wstrzymaniu wszystkich połączeń nie tylko z kraju, ale także z Węgier od dnia 15 marca 2020 r. Początkowo redukcja lotów miała trwać przez 10 dni, jednak wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego wymusiło na przewoźniku odwołanie kolejnych podróży. Do 11 kwietnia nie polecisz LOT-em zarówno za granicę, jak i w kraju. Co ciekawe, przewoźnik już wcześniej podjął decyzję o zawieszeniu niektórych lotów, na przykład do Pekinu, które nie będą odbywać się aż do 25 kwietnia. Nie oznacza to jednak, że samoloty PLL LOT zostały uziemione – korporacja wspólnie z rządem przeprowadza operację #LOTDoDomu, której celem jest pomoc rodakom w powrocie do kraju. Czarterowe połączenia obejmują nie tylko kraje europejskie, ale także Stany Zjednoczone, Chiny czy Australię. Warto jednak pamiętać, że z akcji mogą skorzystać wyłącznie osoby, które mają polskie obywatelstwo lub uzyskały pozwolenie na stały/tymczasowy pobyt w kraju. Operacja jest przeznaczona również dla małżonków i małoletnich dzieci obywateli Polski. Szczegółowe informacje na temat #LOTDoDomu znajdziesz na stronie internetowej Polskich Linii Lotniczych LOT.
Tanie linie lotnicze Ryanair
Sytuacja wygląda podobnie u tanich linii lotniczych Ryanair, które kilka tygodni temu przekazały do wiadomości publicznej informację o zawieszeniu wszystkich lotów pasażerskich nie tylko w marcu, ale także w kwietniu i w maju. Oczywiście ewentualne przywrócenie połączeń jest uzależnione od oficjalnych rekomendacji władz. Podobnie jak w przypadku Polskich Linii Lotniczych LOT Ryanair również nie uziemia swoich samolotów. Prezes niskobudżetowych linii, Michael O’Leary, poinformował o możliwości wykorzystania posiadanej floty do innych celów, między innymi do transportu żywności, środków ochrony czy sprzętu medycznego. Samoloty pozostają również do dyspozycji władz, jeśli będą chciały na ich pokładzie sprowadzić rodaków do kraju.
Linie niskobudżetowe WizzAir
WizzAir, czyli kolejne niskobudżetowe linie lotnicze, które cieszą się od lat ogromną popularnością, w związku z panującą pandemią koronawirusa zdecydowały o zredukowaniu siatki połączeń do zera. Węgierski przewoźnik odwołuje loty od północy 15 marca 2020 r. aż do odwołania. Początkowo WizzAir zdecydował się wyłącznie na rezygnację z podróży do Włoch, które obecnie są objęte kwarantanną. Miało to potrwać do 3 kwietnia. Wcześniej tanie linie lotnicze postanowiły również zawiesić połączenia do Ejlatu i Tel Awiwu oraz do Norwegii.
Lufthansa
Niemieckie linie lotnicze Lufthansa zmagają się obecnie z kryzysem, który jest spowodowany odwołaniem ponad 7000 lotów i uziemieniem aż 150 samolotów. Przewoźnik, zgodnie z informacją przekazaną przez Donalda Trumpa podczas orędzia do narodu, zrezygnował z połączeń do Stanów Zjednoczonych, a wcześniej do Chin i Włoch. Podobne kroki podjęły: SWISS, Brussels Airlines, Austrian Airlines i Air Dolomiti, które są razem z Lufthansą częścią niemieckiej grupy linii lotniczych.
Covid-19. Które inne linie lotnicze odwołały połączenia
Sytuacja dotyczy praktycznie każdego przewoźnika na świecie – bez wątpienia można stwierdzić, że czeka ich kryzys, którego powodem jest rozprzestrzeniający się koronawirus (Covid-19). Które inne linie lotnicze zredukowały połączenia? Na liście znalazły się: KLM, Air France, Quatar Airways, Emirates, British Airways, Air China, American Airlines, Turkish Airlines, SAS (Scandinavian Airlines) czy FlyDubai. Również easyJet ograniczył siatkę połączeń do minimum, jednak przewoźnik wykonuje tzw. loty ratunkowe, dzięki którym ułatwia podróżnikom wydostanie się z krajów, w których wprowadzono obostrzenia, lub dostanie się do nich.
Pozwól nam go rozwiązać!
2760 złotych rekompensaty dla każdego pasażera.
Dodaj komentarz