Modlin: W pierwszym półroczu 69 proc. spadek

Pierwsze sześć miesięcy 2020 roku zapisało się w historii jako zdecydowanie najtrudniejszy okres dla branży lotniczej. Dotyczy to nie tylko naszego kraju, ale też największych europejskich i światowych przewoźników. Ucierpiało m.in. lotnisko Warszawa-Modlin, na którym obsłużono o 69% pasażerów mniej niż w poprzednim roku. W tym podsumowaniu przedstawiamy najważniejsze informacje i statystyki na temat aktualnej sytuacji warszawskiego portu.

Przyczyny kryzysu w branży lotniczej

Powodów drastycznego spadku liczby pasażerów należy upatrywać w wybuchu pandemii koronawirusa. Ze względu na wprowadzenie zakazu organizacji lotów międzynarodowych w okresie od 15 marca do 16 czerwca zawieszono większość rejsów z i do Polski. Po zniesieniu lockdownu pierwsi podróżni z warszawskiego lotniska Modlin wylecieli dopiero 21 czerwca (w kierunku Madrytu). Do końca miesiąca obsłużono 2225 osób, głównie lecących do Rzymu i Brukseli.

Aktualna sytuacja Lotniska Warszawa-Modlin

Ogółem w pierwszej połowie 2020 roku z usług portu skorzystało 491 tysięcy pasażerów. Oznacza to aż 69-procentowy spadek w porównaniu z poprzednim rokiem. W tej chwili trwa stopniowy powrót do normalności. Od końca czerwca lotnisko Modlin dąży do uzyskania choć częściowej stabilności po 3 ciężkich miesiącach przestoju. Według Leszka Chorzewskiego, prezesa portu Warszawa-Modlin, obecnie nadrzędnym celem lotniska jest odbudowa pozycji na rynku krajowym.

Prezes zaznacza jednocześnie, że przywrócenie lotów nie daje gwarancji szybkich efektów. Obecnie uzyskiwane wyniki ruchu pasażerskiego są porównywalne do tych sprzed dekady. Spodziewa się więc trudnych 3-4 lat, w czasie których konieczne będzie duże wsparcie ze strony polskiego rządu.

Rocznica w cieniu pandemii

15 lipca 2020 roku odbyła się ósma rocznica istnienia lotniska. Dynamiczny rozwój spowodował, że pod względem liczby obsłużonych pasażerów Modlin znajduje się już na 6. miejscu w Polsce. Co roku z usług portu korzystało około 3 miliony pasażerów rocznie, zwłaszcza w sektorze czarterowym. Lotnisko Modlin jest również ważne dla rozwoju regionu. Aktualnie zatrudnia niemal 2 tysiące osób.

Jakie kierunki były najpopularniejsze w wakacje 2020?

Od 2 lipca pasażerowie lotniska Warszawa-Modlin mogą skorzystać z nowego kierunku podróży – Pafos na Cyprze, za to od 1 sierpnia również z codziennych lotów do Wiednia. Wśród najczęściej wybieranych urlopowych destynacji w czerwcu i lipcu znalazły się Teneryfa, Alicante, Walencja i Sewilla. Oczywiście na wznowienie wszystkich lotów trzeba jeszcze poczekać. Niektóre państwa wciąż pozostawiają swoje granice zamknięte dla pasażerów z Polski. 

Oceń ten post
Miałeś problem z opóźnionym lub odwołanym lotem?
Pozwól nam go rozwiązać!
Bezpłatnie sprawdź, czy należy Ci się odszkodowanie i uzyskaj nawet
2760 złotych rekompensaty dla każdego pasażera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *