Przez koronawirusa nie polecisz do USA

Władze każdego państwa na świecie podejmują stosowne kroki w celu opanowania trwającej epidemii. W przypadku Stanów Zjednoczonych nie mogło być inaczej – prezydent USA Donald Trump zdecydował się o zawieszeniu lotów z Europy. Jak obecnie wygląda sytuacja i co mogą zrobić pasażerowie, którym nie udało się skorzystać z zakupionego wcześniej biletu? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

Kiedy wprowadzono zakaz lotów do USA

Donald Trump 12 marca 2020 r. w orędziu do narodu poinformował o zawieszeniu lotów do Stanów Zjednoczonych z Europy – na pokładzie samolotu nie mogą znaleźć się osoby, które przebywały na terenie Unii Europejskiej przez 14 dni poprzedzających wylot do Ameryki Północnej. Oczywiście z pewnymi wyjątkami. Zakaz nie obowiązuje obywateli USA, którzy chcą wrócić do kraju – ci bez problemu mogą dostać się na wybrane lotnisko, o ile są zdrowi. Podobnie jest w przypadku ich najbliższej rodziny. Początkowo obostrzenia nie obejmowały Wielkiej Brytanii i Irlandii, jednak wkrótce i te kraje zostały wpisane na listę państw, z których nie będą odbywać się loty do Stanów Zjednoczonych. Obecnie zakaz obejmuje wszystkie kraje i ma trwać przez 30 dni od jego ogłoszenia, czyli do 12 kwietnia, jednak z pewnością zostanie on przedłużony.

Które loty LOT-u zostały odwołane

Siatka połączeń do Stanów Zjednoczonych obejmowała przede wszystkim połączenia realizowane przez Polskie Linie Lotnicze LOT, które zgodnie z informacją podaną do wiadomości publicznej, dostosowują trasy do decyzji podjętej przez władze Stanów Zjednoczonych. Do tej pory przewoźnik latał do Los Angeles, Miami, Nowego Jorku i Chicago, a w planach miał zaproponowanie polskim pasażerom kolejnych dwóch nowych połączeń – do Waszyngtonu i San Francisco. Obecnie wszystkie loty są zawieszone. Do decyzji USA dostosowują się również inne linie lotnicze, np. Lufthansa.

Jak otrzymać zwrot pieniędzy za bilet na trasę realizowaną przez LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT podjęły kroki, aby w szybki i dość bezproblemowy sposób umożliwić pasażerom odzyskanie pieniędzy za niezrealizowany lot z powodu pandemii koronawirusa. Można zrobić to za pomocą strony internetowej LOT-u, uzyskując zwrot całkowitej wartości biletu. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz Zwrotu Biletu. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie – pasażerowie mogą go także zachować, ponieważ jest on ważny aż przez rok od daty zakupu. Dzięki temu można przełożyć wyjazd, korzystając z bezpłatnej zmiany terminu możliwej do 31 sierpnia 2020 r. LOT w takim przypadku dodaje do transakcji specjalny kod na 30-procentową zniżkę na kolejny bilet. Jeśli Twój lot został odwołany z powodu koronawirusa, możesz również zmienić trasę i wybrać dogodny dla Ciebie termin. Do droższych biletów jest automatycznie naliczany rabat w wysokości aż 200 zł. Zmiana daty podróży odbywa się za pośrednictwem formularza Zmiany Biletu dostępnego na stronie internetowej Polskich Linii Lotniczych. Na tym jednak nie koniec – LOT umożliwia również wymianę biletu na rejsy realizowane w akcji #LotDoDomu. Warto jednak się spieszyć, ponieważ najprawdopodobniej zostanie ona zakończona 5 kwietnia.

Co zakaz lotów do USA oznacza dla linii lotniczych

W całej sytuacji związanej z ogłoszoną przez WHO pandemią koronawirusa poszkodowani są nie tylko pasażerowie, ale także linie lotnicze, które muszą liczyć się ze stratami rzędu nawet milionów złotych. Nasz rodzimy LOT szykuje się na poniesienie ogromnych kosztów związanych z opłaceniem podatków, leasingu, ubezpieczenia czy po prostu pensji dla pracowników. Dodatkowe koszty generują zwracane przez pasażerów bilety oraz spadająca liczba rezerwacji na nadchodzący sezon. Jedyną szansą dla Polskich Linii Lotniczych jest transport cargo – wprowadzony zakaz dotyczy wyłącznie przewożenia ludzi, a nie towarów. Mówiąc o konsekwencjach zawieszonych lotów do Stanów Zjednoczonych, nie można nie wspomnieć także o chorych dzieciach i dorosłych, dla których leczenie w Ameryce jest często jedyną szansą na przeżycie.

Oceń ten post
Miałeś problem z opóźnionym lub odwołanym lotem?
Pozwól nam go rozwiązać!
Bezpłatnie sprawdź, czy należy Ci się odszkodowanie i uzyskaj nawet
2760 złotych rekompensaty dla każdego pasażera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *